Dzień Ziemi z wizytą we Włoszech!

2023-04-20
Dzień Ziemi z wizytą we Włoszech!

Buongiorno, Dzienniczku,

Dziś zdecydowałem się na Włochy. Zwiedzanie zacząłem od Koloseum w Rzymie i najsłynniejszych atrakcji we Włoszech, jak np. Krzywa wieża w Pizie, czy rejs gondolą po Wenecji. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami i refleksjami z mojej podróży. Odwiedziłem już wiele miejsc i poznałem wiele ludzi zaangażowanych w walkę o czyste powietrze, wodę i ziemię, a także ochronę dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej.


Dzień Ziemi we Włoszech

Głównym ekologicznym wydarzeniem z okazji Dnia Ziemi we Włoszech jest “Wioska dla Ziemi”. Wydarzenie to odbywa się w Rzymie i trwa 5 dni. Jest tam ponad 600 wydarzeń. Można posłuchać wykładów na wiele ciekawych tematów, takich jak: “Ludzie: Reagujcie na krzyk Ziemi”, “Dobrobyt: Sport i Wellness w zgodzie z naturą”. Na miejscu 35 federacji sportowych, np. Włoska Federacja Siatkówki, więc jest duża szansa na poznanie ulubionego gracza lub zagranie nawet z nim w tej samej drużynie. Będą również inne sporty, takie jak: koszykówka, karate, dżudo, łucznictwo, tenis, sporty jeździeckie itd. Znaną atrakcją dla dzieci jest “Wioska dziecięca”, a w niej znajdują się atrakcje dla najmłodszych z podziałem na kategorie wiekowe! Są też wykłady, np. na temat “Odkrywanie trzęsień ziemi i wulkanów”, czy “Kamienne zoo i nie tylko: odkrywanie zwierząt ukrytych w zabytkach Rzymu”. Są też zajęcia praktyczne, gdzie dzieci uczą się sadzić nasiona, czy uczuć anatomii poprzez zabawę. W ten sposób mogą się dowiedzieć wiele o otaczającym je świecie. Wejście do wioski, udział w zajęciach, koncertach, wioski dziecięcej bądź w grach sportowych jest za darmo!W tym ważnym wydarzeniu bierze udział 300 zaangażowanych organizacji. W tym najbardziej znaną jest Earth Day Italia. Która poza “Wioska dla Ziemi”, patronuje również maratonowi #OnePeopleOnePlanet, Koncert dla Ziemi, Pakt Edukacji Globalnej, w której uczestniczy Papież Franciszek, czy własne magazyny na temat ekologii.

We Włoszech istnieje wiele zagrożeń ekologicznych, które wpływają na jakość środowiska naturalnego oraz życie ludzi. Jednym z największych problemów ekologicznych we Włoszech jest zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w dużych miastach, gdzie występuje wysoki poziom smogu i innych szkodliwych substancji. Włochy są jednym z najbardziej zaludnionych krajów w Europie, co prowadzi do zwiększonej ilości emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Innym problemem ekologicznym we Włoszech jest brak gospodarowania odpadami. W niektórych regionach kraju, zwłaszcza na południu, istnieją miejsca, gdzie odpady są składowane w niekontrolowany sposób, co prowadzi do skażenia gleby i wód gruntowych. Brak skutecznych systemów utylizacji odpadów oznacza, że w wielu miejscach odpady są po prostu wyrzucane na ulice lub do rzek.

We Włoszech odbywa się zbyt szybka wycinka lasów i niszczenie siedlisk naturalnych. Są jednym z krajów o największej różnorodności biologicznej w Europie, ale wiele z tych unikalnych siedlisk i gatunków jest zagrożonych. Wycinka lasów i niszczenie siedlisk naturalnych prowadzi do utraty różnorodności biologicznej oraz zwiększenia ryzyka powodzi i osunięć ziemi.


Dodatkowo, zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla Włoch, zwłaszcza dla południowych regionów kraju. Włochy już teraz doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, susze i upały. Wraz ze wzrostem temperatury i zmianami w opadach, te zagrożenia będą tylko wzrastać.

Rząd i organizacje pozarządowe podejmują wiele działań w celu zmniejszenia wpływu tych zagrożeń na środowisko naturalne i ludzi. Jednym z najważniejszych działań jest rozwijanie energii odnawialnej i zmniejszanie emisji zanieczyszczeń. Włochy wprowadziły również ścisłe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami i ochrony siedlisk naturalnych.

Włochy to kraj pełen kontrastów, piękna natura i przepyszna kuchnia to tylko niektóre z jego atrakcji. Jednakże, jak każdy inny kraj, borykają się z problemami ekologicznymi, które wpływają na stan środowiska naturalnego i zdrowie ludzi. Dlatego właśnie tak bardzo starają się edukować ludzi by dbać o lepsze jutro!

Ten kraj i jego inicjatywy są dla mnie prawdziwą inspiracją! Mam nadzieję, że dla Ciebie również!

------

Pstryknął Tekturek Falisty

pixel