Jaką barwę światła wybrać do danego pomieszczenia?

2022-01-05
Jaką barwę światła wybrać do danego pomieszczenia?

Czy wiesz, jak ważna jest barwa światła i jaką najlepiej wybrać do danego pomieszczenia? Wielu nie zdaje sobie sprawy jak odpowiednia barwa światła wpływa na postrzeganie danego pomieszczenia, a nawet naszego samopoczucia. Barwa światła regulowana jest przez temperaturę barwową podawaną w kelwinach. Im więcej Kelwinów tym światło jest chłodniejsze, a im mniej cieplejsze. Wyróżniamy:

  • Światło ciepłe, którego temperatura barwowa nie przekracza 3500K;
  • Światło neutralne jego temperatura barwowa jest pomiędzy 4000 a 4500K;
  • Światło chłodne jego temperatura barwowa ma powyżej 5000K.

Światło ciepłe ma niską temperaturę barwową. Jego właściwości skłaniają orgaznim do relaksu i odpoczynku. Natomiast światło chłodne sprzyja koncetracji i działa pobudzająco. Natomiast światło o barwie neutralnej nie zakłamuje rzeczywistych kolorów. Dzięki temu możemy świadomiej dobierać barwę światła do poszczególnych pomieszczeń.

 

 

 

 

Zacznijmy od SYPIALNI, która w głównej mierze jest pomieszczeniem przeznaczonym do relaksu i odpoczynku. Dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej temperaturze barwowej. W sypialni warto także pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w postaci lampki nocnej, przy której wieczorową porą można poczytać książkę. 

 

 

 

 

 

 

 

 

POKÓJ DZIECIĘCY jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym dziecko nie tylko odpoczywa, ale też bawi się i odrabia lekcje. Dlatego do każdej z tych czynności należy dobrać odpowiednie światło. Najlepiej podzielić pokój na strefy i dobrać odpowiednio rodzaj światła. Światło centralne, które oświetli cały pokój powinno mieć barwę ciepłą bądź neutralną. Ważnym elementem jest dobre oświetlenie przy biurku, gdzie dziecko odrabia zadania domowe. Tutaj najlepiej sprawdzi się światło chłodne, które sprzyja koncentracji, a także nie męczy oczu. Warto pomyśleć o jakiejś lampce biurkowej, która będzie ułatwiała naukę. 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast w KUCHNI dobrze sprawdzi się barwa neutralna, bądź chłodna. Wiekszość czasu, jaki spędzamy w kuchni to czas przygotowywania posiłków, dlatego światło o wysokiej temperaturze barwowej będzie sprzyjało koncetracji. W kuchni można pomyśleć również o dodatkowym oświetleniu np. przy kuchence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŁAZIENKA to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu na czynnościach higienicznych oraz relaksujących kąpielach. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się światło neutralne, które nie zakłamuje kolorów, więc będzie to dobre oświetlenie, aby nałożyć makijaż, czy ogolić się.

 

 

 

 

 

 

 

 

I na koniec SALON, w którym często przyjmujemy gości, bądź relaksujemy się. Tutaj sprawdzi się światło o neutralnej barwie. Nad stołem przy którym siedzą domownicy idealnie sprawdzi się lampa wisząca, która będzie głównym źródłem światła. Warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w postaci kinkietów. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel