Klasa efektywności energetycznej, kiedyś A+ dzisiaj F.
Klasa efektywności energetycznej, kiedyś A+ dzisiaj F.
Dlaczego? Na to pytanie udzielimy wam odpowiedzi.
Od 1 września 2022 weszła w życie II część dyrektywy dotycząca efektywności energetycznej.
Ma ona na celu określenie klasy energetycznej według nowych norm wprowadzonych przez Unię Europejską.
Co się zmieni? Poniżej grafika przedstawiające nowe oznaczenia klas
Z jakiego powodu klasa efektywności nie może być równa A+? To bardzo proste , z dnia na dzień widzimy coraz to nowsze technologie, które dominują rynek elektroniczny. Już dzisiaj efektywność świetlna jest większa niż 2 lata temu. Oznacza to, że kilka lat temu żarówka mająca 500 lumenów miała np. 5W, a dzisiaj taką samą ilość lumenów wytwarza pobierająca mniej prądu żarówka 4-watowa. Można domyślić się zatem, że przyszłe technologie pozwolą nam realnie obniżyć nasze rachunki za prąd i dołożyć małą cegiełkę do ochrony środowiska.
Z tego też powodu zaawansowane technologicznie źródła światła, które będą produkowane w przyszłości będzie można oznaczać klasą energetyczną A.
Nowe etykiety energetyczne żarówek będą zdecydowanie bardziej czytelne. Sami zobaczcie, skala efektywności energetycznej w tym momencie wynosi od A do G bez zbędnych plusów.
Dlaczego piszemy o tym dopiero teraz?
Ponieważ od wejścia w życie dyrektywy na temat zmiany klasy efektywności energetycznej (tj. początek września 2021 roku) producenci otrzymali 1,5 roku na zmianę etykiety energetycznej na opakowaniach. Zważając na produkcję oraz dotarcie dostaw do producentów/dystrybutorów dopiero teraz możecie zaobserwować tę zmianę.
Zróbmy symulację zakładając że żarówka ze starą klasą energetyczną produkowana jest poza Europą.
W naszym sklepie internetowym większość etykiet energetycznych ma już zaktualizowane informacje o klasie efektywności energetycznej.
Sprawdź tutaj:
Podsumowując:
Pytacie teraz jaka jest najlepsza klasa energetyczna dla źródeł światła? Oczywiście klasa A, jednak jest ona pozostawiona na oświetlenie które powstanie w przyszłości.
Obecnie oświetlenie spełniające najwyższe standardy efektywności energetycznej kwalifikuje się do kategorii C, dlatego nie sposób znaleźć źródła światła LED mające klasę B lub A.
Po zmianie jaką wprowadził Parlament Europejski znakomita większość żarówek posiada klasę energetyczną równą E czy F ( dawniej A++ A+).