Kuchenne rewolucje świetlne

Czy wiesz, żezostało naukowo udowodnione, że oświetlenie ma wpływ na smak potraw, a nawet na Twój apetyt? Tak właśnie, to powinno najbardziej przekonać Cię do przemyślanych zakupów oświetleniowych podczas urządzania swojej kuchni.
Ile razy zdarzyło Ci się przesolić zupę, albo zranić się nożem podczas krojenia sałatki? Gdy zadbasz o odpowiednie oświetlenie strefowe w Twojej kuchni oraz jadalni takie wypadki na pewno będą się zdarzać znacznie rzadziej. Słowem klucz w projektowaniu oświetlenia w kuchni jest FUNKCJA. Zastanów się jakie role mają pełnić poszczególne części kuchni i jadalni. Od tego właśnie zależeć będzie rodzaj i natężenie oświetlenia.
Głównym światłem w kuchni może być zarówno lampa wisząca jak np. ORICH marki EDO czy też plafon lub lampa natynkowa o większej liczbie źródeł światła jak np. VESPA firmy Nowodvorski, jeśli Twoja kuchnia jest niskim pomieszczeniem. Możesz postawić na miedziany czy metalowy klosz w lampie wiszącej, albo na stonowane kolory w lampie sufitowej. Rola tego rodzaju oświetlenia sprowadza się do tego, że zazwyczaj włączamy je wchodząc do kuchni. A może masz w domu nie jednego nocnego łakomczuszka, który lubi wyprawy do lodówki późnymi porami? Polecamy także montaż żarówek SMART, dzięki którym możesz zdalnie za pomocą telefonu włączyć i wyłączyć światło! Pomoże to nocnym wędrowcom uniknąć wypadku po ciemku i zapewni spokojną noc dla reszty domowników.
Istotną kwestią w kuchennych oświetleniowych rewolucjach jest zadbanie o to, by w przypadku montażu lamp blisko np. kuchenki posiadały one wyższą niż standardowa ochronę IP. Często unosząca się dużej ilości para wodna nad Twoimi specjałami wymaga lepszej klasy szczelności. Zapewnij sobie i domownikom bezpieczeństwo podczas swoich poczynań w kuchni stosując np. tubkę KLARS czy też oczko OPIL o klasie IP44 firmy EDO.
Przejdźmy teraz do tego co najważniejsze w oświetleniu kuchni… Czyli miejsca do pracy, przygotowywania posiłków tzw. blatu roboczego. Tak jak w przypadku biurka, gdzie Twoje dziecko odrabia lekcje tak samo w przypadku blatu w kuchni niebywale istotne jest światło kierunkowe, najlepiej ze źródłem światła o barwie neutralnej. Tutaj świetnie sprawdzą się oczka inaczej oprawy podtynkowe, których szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie. Możesz je zamontować bezpośrednio w suficie, albo w odpowiednio przygotowanej zabudowie stolarskiej. Możesz także zamontować pasek led nad blatem, co daje bardziej równomierne oświetlenie powierzchni, ale także bardziej rozproszone i delikatniejsze światło. Nie każda kuchnia wyposażona jest w szafki wiszące, wtedy proponujemy zamontowanie kinkietów z możliwością regulacji strumienia świetlnego jak np. w kinkiecie VILA firmy Zuma Line.
Ugotowane, upieczone posiłki najprzyjemniej spożywa się w doborowym towarzystwie. Aby nawet te nieudane eksperymenty kulinarne smakowały lepiej należy zadbać o to by oświetlenie stołu uprzyjemniało chwile przy nim spędzone.Świetnie sprawdzi się tu lampa wisząca ze szklanymi kloszami, a w przypadku większego stołu proponujemy zastosowanie lampy z kilkoma źródłami światła jak np. w lampie Marco firmy TK Lighting.
Mamy świadomość, że na to jak zaprojektować oświetlenie w kuchni ma wpływ wiele czynników takich jak:
- metraż i kształt pomieszczenia,
- wielkość i rozmieszczenie okien ( dostęp do naturalnego światła) styl aranżacji jak np. kolor ścian, rodzaj zasłon czy rolet,
- wielkość i liczba mebli,
- połączenie kuchni z jadalnią, korytarzem czy salonem czy też zamknięte osobne pomieszczenie.
Dlatego szczegółowe wskazówki jak samemu poradzić sobie z doborem produktów oświetleniowych do specyficznych warunków w pomieszczeniu postaramy się przedstawić w kolejnych artykułach na naszej stronie.
Zapraszamy po dawkę praktycznej wiedzy !
____________
pstryknęła Asia