Nic dwa razy się nie zdarza, ale...

2022-12-20
Nic dwa razy się nie zdarza, ale...

 

 

Co za dzień!

Drogi pamiętniczku, od dziś zacznę pisać w Tobie przygody, które mi się zdarzyły i które jeszcze będą mnie spotykać. Wszytko po tym, gdy zacząłem zwiedzać świat za pomocą “upcyclingu”. Dzięki niemu nie jestem już wyrzucany na śmietnisko, gdzie zmarnowałbym się po jednej wysyłce. Nie uwierzysz, ale mogę być wykorzystywany jeszcze do pakowania różnych rzeczy i to w różne strony świata! Czuję się teraz taki pomocny!

Dlaczego, choć jestem mały, powinienem się ograniczać? Wiem, że to może się wydawać nieistotne i mało interesujące dla kogoś z zewnątrz. Dla mnie jest to największa przygoda życia. Jestem taki podekscytowany na nowe doświadczenia! Ale po kolei … .Upcycling to ponowne używanie rzeczy, które myślimy, że nadają się jedynie już na wysypisko. A to nieprawda! Ja jestem tego najlepszym przykładem. Przyszedłem do magazynu z zabawkami, a opuściłem ten sam magazyn z lampami dla klienta. Co prawda klientka była zaskoczona tym, że rzeczy były zapakowane w innym kartonie. Było blisko do tego, żeby mnie odesłała. Ależ się wtedy bałem, że nowa polityka firmy się nie przyjmie, że nie będzie już podróżowania, że jednak trafię na to wysypisko! Całe moje życie przeszło mi przed oczami.

Byłem przekonany, że to koniec, gdy nagle podziałała specjalna naklejka przymocowana przez wspaniałą obsługę sklepu internetowego! Klientka przypomniała sobie po chwili, że jednak coś zamawiała i sprawdziła moje wnętrze! Na szczęście była zadowolona! Patrzyła na mnie wtedy z takim zachwytem. Niczym mały kotek patrzący na bombki na choince. Produkt się jej spodobał. Spodobał się jej też pomysł pakowania do innych kartonów. Dzięki temu inni członkowie mojej rodziny nie trafią na wysypisko! Będą mogli również podróżować jak ja.

To ważne, aby wiedzieć, że nie trzeba od razu wszystkiego wyrzucać. Zdecydowanie lepiej dla mnie i planety na której mieszkam, aby zastanowić się jak można coś ponownie wykorzystać.

Na przykład ze starych kaset magnetofonowych można zrobić doniczkę czy organizer na długopisy. Przecież wystarczy przymocować pięć takich kaset i gotowe. Dodatkowo jeśli użyjemy takich, których wiele razy używaliśmy, możemy poczuć nostalgię. Taka mała rzecz, a tyle wspomnień. Ale wróćmy do moich przygód.

 


Jak widać na obrazku, który zrobiłem dane są potwornie przerażające. Produkcja kartonu jest ogromna pomimo tego, że na rynku jest już wiele opakowań, które można, by ponownie wykorzystać. Wiele tu zdziałała pandemia, podczas której ludzie zaczęli zamawiać przez Internet jeszcze więcej produktów. Wzrost produkcji opakowań papierowych, jak i tekturowych poszedł w górę Jest to przecież wygodny i szybki sposób. Nie trzeba stać w kolejkach, nie trzeba szukać miejsca na parkingu, nie trzeba szukać wolnego koszyka, gdzie można by było pakować rzeczy.

Niestety efektem wzmożonych działań e-commerce jest również wzrost emisji gazów cieplarnianych z produkcji opakowań. Wycinanych jest też o wiele więcej drzew na naszą produkcję.

Cieszę się na myśl o nowych członkach rodziny, jednak również myślę o mojej starszej rodzinie, która choć jeszcze mogła się nadać do wielu rzeczy, wylądowała na śmietniku. A przecież poprzez zmniejszenie produkcji nowych opakowań mogłaby pomóc w spowolnieniu zanieczyszczenia środowiska.


Wiem, że jedna firma, czy jedna paczka tego nie zmieni jak od tak! Jednak Tekturek myśli, że każde pudełko czy czyn, by być bardziej EKO jest niczym nić, a gdy się splecie więcej nici, powstaje sznur. Taki gruby sznur! I im więcej takich nici zrobimy w większej ilości sektorów, by być EKO na pewno uda się spowolnić i poprawić stan naszej planety.

Ziemia nie należy tylko i wyłącznie do człowieka, są również zwierzęta, które teraz pływają z plastikiem - wiem, bo wujek mówił. Lasy, które są schronieniem dla zwierząt, są wycinane by robić coraz więcej dóbr materialnych. Tempo ich wycinania jest znacznie większe niż sadzenia nowych lasów. Jest to jedna z głównych przyczyn zmian klimatycznych jak np. globalnego ocieplenia, czy pustynnienia obszarów.

Dlatego pamiętajmy, że rzeczy nie mają tylko jednego życia! Można zrobić z nas naprawdę wiele. Z większych pudełek można zrobić legowisko dla psa, a z naprawdę wielu większych opakowań ogromny zamek. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Drogi pamiętniku, podsumowując: nieoczekiwany dzień powrotu do obiegu okazał się najcudowniejszym i najradośniejszym dniem w moim życiu.

Wkrótce do Ciebie wrócę!

____________

pstryknął Tekturek Falisty


pixel