Rodzaje czujników

2019-04-05
Rodzaje czujników

W naszych domach coraz częściej zaczynają pojawiać się coraz to więcej nowoczesnego sprzętu, który dawniej był mało powszechny, a dziś jest już praktycznie standardem. Jednym z nich są czujniki ruchu zmierzchu i obecności mające usprawnić działanie oświetlenia w naszym otoczeniu i sprawić by działało intuicyjnie bez naszej bezpośredniej ingerencji.

 

Zautomatyzowane oświetlenie jest czymś niesamowitym i to nie tylko w przypadku lamp wewnątrz domu ale i na zewnątrz. Czujnik ruchu jest gwarancją zwiększonego zakresu bezpieczeństwa (szczególnie w porach wieczornych oraz nocnych) i co równie ważne – to przede wszystkim komfort użytkowania. Światło w zależności od natężenia ruchu gaśnie, nasila się bądź włącza i wyłącza w zależności czy odczuwa nasz ruch bądź nie. Jest to szczególnie przydatne w nocy gdy musimy wstać i przejść do innego pomieszczenia. W tym przypadku nie musimy po ciemku szukać włącznika tylko lampy automatycznie włączają światło, które możemy dostosować do konkretnej pory dnia by np. w nocy nie świeciło zbyt intensywnie.

 

Czujniki zmierzchu znowu reagują na zmianę oświetlenia pobliskiego otoczenia. Można je, również dostosować ściśle do własnych preferencji. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce gdzie chcemy zamontować czujniki, by były w miejscu odsłoniętym dającym możliwości dokładnej analizy natężenia światła, aby urządzenie działało poprawnie. Dobry czujnik uruchomi się nawet w środku dnia gdy zajdzie do zmian warunków pogodowych (jeżeli zainstalujemy je na zewnątrz), które wpłyną na oświetlenie.

 

Trzecią opcją czujnika jest ten z możliwością wykrywania obecności. Są one wbrew pozorom bardzo często spotykane nie tylko w budynkach ale i samochodach na lotniskach itd. Jak sama nazwa wskazuje czujniki wykrywają obecność dzięki czemu światło nie zgaśnie dopóki znajdujemy się w pobliżu obszaru analizowanego przez sprzęt. Cenną wskazówką jest fakt dotyczący odległości z jaką ustawiamy czujnik. Jeśli zwiększymy jego zasięg pojawi się większa „luka” w wykrywaniu naszej obecności i będzie ona mniej dokładna. Natomiast im ustawimy krótszy obszar sytuacja będzie odwrotna – precyzja analizy otoczenia będzie wykrywać nas szybciej.

 

Dzisiaj mamy już opracowane urządzenia, które łączą kilka rodzai czujników, gdzie czujnik reaguje zarówno na światło, ruch i obecność, co daje nieograniczone możliwości montażu, użytkowania oraz wygody. Jednym z oczywistych atutów technologii czujników jest oszczędność energii, gdzie nie musimy kontrolować tego czy światło jest cały czas włączone. System włącza się tak, jak go zaprogramujemy, więc mamy pełną kontrolę nad użytkowaniem energii, co na pewno pomoże w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel