Wyjaśniamy różnicę pomiędzy łącznikiem a przyciskiem.

2022-07-01
Wyjaśniamy różnicę pomiędzy łącznikiem a przyciskiem.

Nieoczywiste! Wyjaśniamy różnicę pomiędzy łącznikiem a przyciskiem.

Na co dzień wielokrotnie używamy pewnych słów zamiennie, traktując je jako synonimy, pomimo że ich znaczenie jest w istocie inne. W mowie potocznej nie stanowi to większego problemu. Sprawa zaczyna komplikować się dopiero wtedy, kiedy musimy użyć pewnych określeń precyzyjnie, tak aby nie wprowadzić nikogo w błąd. Istnieje wiele możliwości wystąpienia takiej sytuacji, ale w dzisiejszym wpisie chcieliśmy się skupić nad jedną ściśle związaną z naszą branżą.

Podczas procesu zakupowego często zadajecie nam Państwo pytanie o różnicę pomiędzy łącznikiem a przyciskiem. Jest ona subtelna, ale ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o obszar zastosowań obydwu rozwiązań. Najlepiej będzie nakreślić nasz temat korzystając z przykładu.

Wyobraźcie sobie Państwo, że w odwiedziny przychodzą goście. Intuicyjnie wciskają przycisk dzwonka. Wystarczy wcisnąć raz, aby rozległ się donośny, ale krótki sygnał bim-bom. Może sobie tego nie uświadamiają, ale właśnie użyli przycisku. Przycisk po wciśnięciu powraca do swojej wyjściowej pozycji, czyli czas jego działania trwa dokładnie tyle ile jest wciskany. Nie bez powodu użyliśmy przykładu z dzwonkiem, bowiem potocznym określeniem przycisku (oczywiście jeśli mówimy o osprzęcie elektroinstalacyjnym) jest właśnie „przycisk dzwonkowy”.

Sprawa ma się inaczej, jeśli chcemy zapalić światło. Pstryk i gotowe. W pomieszczeniu robi się jasno. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale urządzenie które nam to umożliwia to nic innego jak łącznik. Po wciśnięciu pozostaje w zadanej pozycji do czasu, aż nie wciśniemy go ponownie. Działanie obydwu urządzeń przedstawia poniższa grafika.

epstryk

Często spotykanym potocznym wyjaśnieniem, jest to, że przycisk „odbija”, a łącznik „zostaje”. W terminologii profesjonalnej mówimy inaczej. Przycisk jest monostabilny (sam powraca do stanu wyjściowego), a łącznik bistabilny (użytkownik określa pozycję, w której ma się znaleźć).

Warto już na początkowym etapie wyboru, zastanowić się czego oczekujemy i jaki będzie obszar zastosowania. Wtedy bez problemu znajdziecie Państwo odpowiedź na pytanie co będzie lepszym rozwiązaniem - przycisk czy łącznik?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel