Szyny fazowe

( ilość produktów: 67 )

Szyna fazowa – mocowanie aparatury w rozdzielnicy

Szyny elektryczne określa się również jako prądowe oraz łączeniowe. Są to elementy niezbędne do prawidłowego wykończenia instalacji elektrycznej. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe i bezpieczne doprowadzenie energii elektrycznej do każdego odbiornika w obiekcie. Szyny elektryczne to niewielkich rozmiarów listwy, które są wyposażone w wystające z nich cienkie styki.

Szyny fazowe – rodzaje i ich zastosowanie

Szyna fazowa występuje w kilku wariantach. Każdy z nich wyróżnia się odmienną konstrukcją oraz zastosowaniem. Wyróżnia się szyny łączeniowe:

  • grzebieniowe,
  • widełkowe,
  • sztyftowe.

Szyny grzebieniowe przeznaczone są do wykonywania połączeń pionowych lub poziomych pomiędzy wyłącznikiem nadprądowym, a różnicowoprądowym. Jednym z najbardziej rozbudowanych modeli poziomych jest KDN451E. Przystosowany jest do napięcia 400 V oraz prądu znamionowego 80 A.

Szyny łączeniowe widełkowe odznaczają się stykami uformowanymi w charakterystyczny kształt, stąd też ich nazwa. Z uwagi na zastosowanie dodatkowej powłoki izolacyjnej, możliwe jest ich szersze zastosowanie. Sprawdzą się nie tylko w warunkach domowych, ale również w przemyśle. Zależnie od zapotrzebowania dostępne są w wariantach długich – np. model KDN480B Hager o długości 1000 mm – oraz w wersjach krótkich – np. model 215641 Eaton o długości 210 mm.

Szyny fazowe sztyftowe mogą kojarzyć się z przedłużeniem prętów. Ich ułożenie przypomina to, jakie wykorzystują szyny grzebieniowe. Najczęściej wykorzystuje się w dużych zakładach produkcyjnych. Popularnym modelem jest Acti9 A9XPH157 wyposażony w 57 modułów. Mniejszy model A9XPH324 ma 24 moduły, ale podobnie jak inne elementy istnieje możliwość ich odcięcia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szyny elektryczne?

Podstawą instalacji elektrycznej powinny być elementy najwyższej jakości. Przy wyborze szyn fazowych warto więc zwrócić uwagę na ich wykonanie, a także producenta. Stawiając na sprawdzony produkt, można być pewnym jego skuteczności, co wpływa na bezpieczeństwo systemu instalacyjnego.

Sprawdź również rozdzielnie znajdujące się w naszej ofercie!

Widok
pixel