Wyłączniki silnikowe

( ilość produktów: 158 )

Silniki elektryczne pracują pod bardzo dużym obciążeniem. Istnieje więc duże ryzyko przeciążenia i tym samym awarii, która stanowi zagrożenie dla instalacji elektrycznej, jak również zdrowia i życia człowieka. Przed przeciążeniem i zwarciem chronią je wyłączniki silnikowe. Ponadto zabezpieczają silniki przed zniszczeniem, wynikającym z zablokowania rozruchu. Mają więc bardzo odpowiedzialną rolę, dlatego ich właściwe dopasowanie jest tak ważne dla prawidłowej pracy całej instalacji i urządzenia.

Co to jest wyłącznik silnikowy?

Wyłącznik silnikowy służy do ochrony silnika elektrycznego przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli pojawi się zwarcie lub przeciążenie, to wyłącznik odcina zasilanie. Mechanik jest dzięki niemu zabezpieczony także na wypadek zaniku fazy. Wyłączniki silnikowe zapewniają nieprzerwaną pracę urządzeń, co ma duże znaczenie szczególnie w zakładach przemysłowych. Bardzo ważne jest, że te urządzenia reagują w sposób natychmiastowy i od razu po wykryciu zagrożenia odcinają zasilanie. Na pewno wyłącznik silnikowy dobrze sprawdzi się tam, gdzie przy rozruchu silnika wymagana jest większa moc. Warto jest je też stosować do zabezpieczenia urządzeń, które pracują w wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych. Przydadzą się ponadto w miejscach zwiększonego ryzyka wystąpienia przepięcia lub zwarcia.

Najważniejsze kryteria wyboru wyłączników silnikowych

Wyłącznik silnikowy musimy dopasować do konkretnego urządzenia. Uwzględniamy przy tym przede wszystkim prąd silnikowy. Wyróżniamy wyłączniki jednofazowe i trójfazowe, przy czym ten drugi musi działać natychmiast w momencie wystąpienia zaniku fazy. Wyłączniki silnikowe powinny także być dopasowane do urządzeń pod względem prądu znamionowego. Kluczowe jest, aby wybrać taki, który posiada nieco wyższe parametry. Ma to szczególne znaczenie dla ochrony urządzeń o rozruchu wymagającym większej mocy.

W naszej ofercie znajdziesz również ochronniki przypięć i rozłączniki instalacyjne.

Widok
pixel