- Aparatura i akcesoria
- Akcesoria do aparatury modułowej
- Styki pomocnicze
- Transformatory modułowe
- Zegary sterujące modułowe i automaty schodowe
- Wyłączniki zmierzchowe modułowe
- Lampki kontrolne modułowe
- Ograniczniki mocy
- Liczniki energii
- Regulatory temperatury
- Rozłączniki bezpiecznikowe
- Rozłączniki izolacyjne
- Podstawy bezpiecznikowe
- Wkładki bezpiecznikowe
- Wyłączniki selektywne
- Wyłączniki nadprądowe
- Wyłączniki różnicowoprądowe
- Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym
- Ograniczniki przepięć
- Szyny łączeniowe
- Przełączniki modułowe
- Styczniki modułowe
- Ściemniacze modułowe
- Wyzwalacze
- Wyłączniki silnikowe
- Przyciski modułowe
- Zabezpieczenia PV modułowe
- Aparatura przemysłowa
- Przekaźniki
Wyłączniki silnikowe
Silniki elektryczne pracują pod bardzo dużym obciążeniem. Istnieje więc duże ryzyko przeciążenia i tym samym awarii, która stanowi zagrożenie dla instalacji elektrycznej, jak również zdrowia i życia człowieka. Przed przeciążeniem i zwarciem chronią je wyłączniki silnikowe. Ponadto zabezpieczają silniki przed zniszczeniem, wynikającym z zablokowania rozruchu. Mają więc bardzo odpowiedzialną rolę, dlatego ich właściwe dopasowanie jest tak ważne dla prawidłowej pracy całej instalacji i urządzenia.
Co to jest wyłącznik silnikowy?
Wyłącznik silnikowy służy do ochrony silnika elektrycznego przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli pojawi się zwarcie lub przeciążenie, to wyłącznik odcina zasilanie. Mechanik jest dzięki niemu zabezpieczony także na wypadek zaniku fazy. Wyłączniki silnikowe zapewniają nieprzerwaną pracę urządzeń, co ma duże znaczenie szczególnie w zakładach przemysłowych. Bardzo ważne jest, że te urządzenia reagują w sposób natychmiastowy i od razu po wykryciu zagrożenia odcinają zasilanie. Na pewno wyłącznik silnikowy dobrze sprawdzi się tam, gdzie przy rozruchu silnika wymagana jest większa moc. Warto jest je też stosować do zabezpieczenia urządzeń, które pracują w wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych. Przydadzą się ponadto w miejscach zwiększonego ryzyka wystąpienia przepięcia lub zwarcia.
Najważniejsze kryteria wyboru wyłączników silnikowych
Wyłącznik silnikowy musimy dopasować do konkretnego urządzenia. Uwzględniamy przy tym przede wszystkim prąd silnikowy. Wyróżniamy wyłączniki jednofazowe i trójfazowe, przy czym ten drugi musi działać natychmiast w momencie wystąpienia zaniku fazy. Wyłączniki silnikowe powinny także być dopasowane do urządzeń pod względem prądu znamionowego. Kluczowe jest, aby wybrać taki, który posiada nieco wyższe parametry. Ma to szczególne znaczenie dla ochrony urządzeń o rozruchu wymagającym większej mocy.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi częściami do aparatury modułowej w Epstryk.pl.